Jeżeli wyglądasz w trakcie nauki podobnie lub tak jak na zdjęciu, to ten wpis jest właśnie dla Ciebie. Odczuwasz brak satysfakcji z nauki? W Twojej głowie zostaje na trwałe niewielka ilość informacji? Nauka jest źródłem szkolnej frustracji? Zastanawiasz się jakie są tego przyczyny? Trafiłeś we właściwe miejsce! Poniżej dowiesz się co sprawia, że tak się czujesz lub wyglądasz.
Brak konkretnego celu
Postaw sobie kilka pytań, które pomogą zdefiniować Twój cel. Uczysz się czy tylko powtarzasz tematy z działu? Jaki efekt chcesz uzyskać na końcu nauki/ powtarzania? Po czym poznasz, że go osiągnąłeś? Jaka ocena będzie dla Ciebie satysfakcjonująca? Jeśli uczysz się do testu, to określ konkretnie czego się uczysz. Przejrzyj książki, zeszyty i zdecyduj, które treści są do niego potrzebne. Wypisz je na kartce w postaci listy. Przykład odręcznej listy ze wskazówkami co dalej znajdziesz poniżej. Kiedy określisz jasno swój cel to łatwiej będzie Ci zaplanować dalsze działania.
Brak planu działania
Masz już zakres materiału do opanowania/ powtórzenia, to świetnie! Teraz możesz zaplanować jak często i ile czasu poświęcisz na poszczególne elementy. Z pomocą przyjdzie Ci skalowanie. Obok każdej kategorii określ na ile umiesz już dany materiał. Pamiętaj im bliżej 10 tym lepszy wynik uzyskasz na teście. A następnie skup się na tych elementach, które wymagają największej uwagi. Określ, ile czasu poświęcisz w sumie na naukę/ powtórkę danego materiału. Ważne, abyś więcej czasu poświęcił na naukę/ powtarzanie niż samo planowanie!
Rozproszenie uwagi
Skupienie się na wykonywaniu tylko jednej rzeczy bywa bardzo trudne! Szczególnie gdy mamy dostęp do telefonu, komputera, mediów społecznościowych. A do tego członkowie naszej rodziny nie ułatwiają nam życia. Znajomi umieszczają nowe fotki na Instagramie, a młodszy brat wpada do naszego pokoju, żeby pokazać pojazd, który właśnie skończył budować z klocków. Pomyśl, jak sobie poradzić z tymi trudnościami.
Brak strategii uczenia
Znasz tylko jeden sposób na naukę ZZZ czyli Zakuć, Zdać, Zapomnieć! Często go stosujesz? Są inne strategie, które możesz z powodzeniem wykorzystać w nauce. ZZZ zamienisz na NZZ czyli Nauczyłem się, Zdałem, Zapamiętałem. Co może Ci pomóc? Mnemotechniki (tę znasz na pewno) Na Ekierce Siedzi Wrona, rozbijanie dat na mniejsze części, rapowanie, tworzenie opowiadania itp.
Brak motywacji
Czasami brakuje nam motywacji do nauki, bo uważamy, że to czego uczymy się nie jest nam do niczego potrzebne, a w przyszłości tej wiedzy nie wykorzystamy. Postaraj się znaleźć coś ciekawego/ zabawnego w treści, której się uczysz/ powtarzasz. Może pojawiło się jakieś dziwne zdjęcie, graf, nazwisko, które sprawi, że zagadnienie stanie się bardziej interesujące, przystępne. Inny pomysł to po prostu zacznij się uczyć/ powtarzać przez 5 minut i zobacz, jak się rozkręcisz!
Brak dyscypliny
Niezależnie od tego co chcesz osiągnąć np. chcesz wyrzeźbić swoje ciało czy poprawić swoje wyniki w bieganiu, potrzebujesz dyscypliny, która doprowadzi Cię do wymarzonego celu. Tak samo jest z nauką. Dyscyplina sprawi, że znajdziesz się tam, gdzie chcesz. Aby uzyskać wymarzoną sylwetkę potrzebujesz kilku dni ćwiczeń fitness lub na siłowni tygodniowo przez wiele miesięcy. Nauka również wymaga od Ciebie takiego zaangażowania. Kilka dni w tygodniu przez cały rok szkolny.
Brak zrozumienia tematu
Trudno nauczyć się lub powtarzać zagadnienia, których nie rozumiemy. Co dokładnie sprawia mi trudność? Czego nie umiem zapamiętać? Poszukaj wsparcia u życzliwej Ci osoby. Umów się ze znajomymi na naukę. Pamiętaj, żeby takie spotkanie nie przerodziło się wyłącznie w koleżeńskie pogaduchy!
Co myślisz? Które obszary Ciebie dotyczą? Co możesz zrobić, żeby było lepiej?
Jeśli chcesz skorzystać z sesji indywidualnej lub wziąć udział w warsztatach POTRAFISH, skontaktuj się ze mną za pomocą formularza kontaktowego lub wyślij e-mail (aduda@potrafish.pl). Możesz też po prostu zadzwonić (+48 728-995-517). Organizuję również zajęcia dla szkół.
Zostaw komentarz
You must be logged in to post a comment.